امروز سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷

دهمین جلسه هم‌اندیشی طلاب و فضلای نوشهر، چالوس، کلاردشت و کجور مقیم قم شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹:۰۳


دهمین جلسه هم‌اندیشی طلاب و فضلای نوشهر، چالوس، کلاردشت و کجور مقیم قم تعداد بازدید: ۸۶

دهمین جلسه هم‌اندیشی طلاب و فضلای نوشهر، چالوس، کلاردشت و کجور مقیم قم در مدرس یک مدرسه علمیه دارالشفا با حضور مدیران ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان نوشهر و چالوس و همچنین طلاب و فضلای شهرستان‌های مذکور برگزار شد.
 
 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع نمایندگان طلاب، دهمین جلسه هم‌اندیشی طلاب و فضلای نوشهر، چالوس، کلاردشت و کجور مقیم قم در مدرس یک مدرسه علمیه دارالشفا با حضور مدیران ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان نوشهر و چالوس و همچنین طلاب و فضلای شهرستان‌های مذکور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، نریمان فاخری در این جلسه به برگزاری همایش ملی «ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری» اشاره کرد و گفت: علامه ملاعلی فاخری متخلص به فاخر، فقیه، ادیب، عارف و حماسه سرای قرن 13 هجری در حوزه علمیه نجف اشرف به تحصیل علوم دینی و فقهی پرداخته و با طی مدارج اجتهاد و مراحل سیر و سلوک عرفانی، با حکم شرعی میرزا مهدی آل کاشف الغطاء از مجتهدین و علمای بنام حوزه ی علمیه نجف اشرف به مازندران و زادگاه خود روستای سنّار، که اکنون از توابع بخش مرزن آباد شهرستان چالوس است، مراجعت کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: این فقیه توانا ضمن رسیدگی به امور شرعیه منطقه، در ترویج احکام اسلامی و فرهنگ عاشورایی تلاش زائدالوصفی داشته و با بهره‌گیری از قریحه سرشار ادبی و علوم و معارف اسلامی، وقایع زندگی معصومین(ع) به ویژه واقعه عاشورا را به صورت تعزیه و مرثیه در قالب اشعار حماسی و عرفانی به نظم کشیده‌است. گفته می‌شود وی صاحب کرامت نیز  بوده و بسیاری از اشعار مذهبی‌اش را در خلوت عرفانی‌اش می‌سروده‌است.

وی با اشاره به آثار ملا علی فاخری اظهار داشت: تعزیه فاخرو مرثیه فاخراز سروده های آئینی علامه ملاعلی فاخر هستند. ایشان از معاصران و مصاحبان نزدیک آیت‌الله‌العظمی میرزامحمد مجتهد تنکابنی از علما‌ی صدر مشروطیت بوده و با تشویق ایشان بخشی از احکام رساله‌ی عملیه‌ وی را به نظم در آورده‌است.

فاخری خاطرنشان کرد: علامه ملاعلی فاخر فقیه و عارفی زمان‌شناس نیز بوده‌است و اشعار حکیمانه‌ای راجع به مسائل اعتقادی و اجتماعی و پندها و فضایل اخلاقی سروده‌است.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران به تبیین شخصیت «شیخ آقا حسن فاخری» پرداخت و ابراز داشت: وی متخلص به زاده فاخر است و از کودکی نزد والدش که از مفاخر علمای زمان خویش بوده، به تحصیل مقدمات علوم دینی پرداخت.

وی ادامه داد: شیخ آقا حسن فاخری برای تکمیل تحصیلات به تهران رفت و مدارج عالی علوم اسلامی را در مدرسه عالی سپهسالار سابق گذرانده و سرانجام در حوزه‌ی علمیّه‌ی قم تحصیلات خود را به کمال رساند.

فاخری یادآور شد: فضایل معنوی و شایستگی‌های علمی و فقهی وی موجب وثوق او نزد علمای عصر شد و به موجب حکمی از جانب مراجع طراز اول وقت؛ شیخ عبدالکریم حائری، مؤسس حوزه علمیه قم و آقاسیدابوالحسن اصفهانی(ره) به عنوان مسؤول امور شرعیه‌ی منطقه کلارستاق (شامل چالوس، مرزن آباد و کلاردشت امروزی) تعیین شد.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران زمان برگزاری همایش ملی «ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری» را دوم آذرماه سال جاری اعلام و از طلاب و فضلا برای شرکت در این همایش دعوت کرد.